פוריות

פוריות נשית

פוריות היא היכולת של בני זוג להרות ולהיכנס להריון. אם למרות הרצון להביא ילדים לעולם הריון אינו מתרחש לאחר שנה של יחסי מין סדירים ולא מוגנים, זה נקרא אי פוריות. הפוריות של הזוג תלויה בפריון של שני בני הזוג.

בנוסף לכך, כ -15% מהזוגות במרכז אירופה לא מצליחים להביא ילד לעולם לאחר שנה של ניסיון ללא אמצעי מניעה. אי פוריות יכולה להיות נקבה, גברית או מעורבת. בחלק מהמקרים הערכת פוריות של בני הזוג היא תקינה וזה נקרא פוריות בלתי מוסברת.

מנקודת מבטה של ​​הרפואה הסינית, אי פוריות מתרחשת כאשר יש הפרעה באיזון החיוני המלווה בחסימה של אנרגיית צ'י וזרימת הדם במחזור הדם. דיקור סיני מחזיר את הפוריות על ידי ויסות חוסר האיזון ההורמונלי והקלה על מתחים מסביב הנושא.

במהלך המחזור, יין ויאנג (אנרגיה קרה וחמה) ממשיכים להשתנות. בשלב שלאחר הווסת, כוחו של היין מתפתח יחד עם קרום הרחם. בשלב הקדם וסתי (לאחר הביוץ), יאנג מתגבר ברציפות עד לווסת. הפרעות טרנספורמציה או חוסר איזון בין יין ליאנג לעיתים קרובות גורמות להפרעות במחזור החודשי. לכן, בטיפול באי פוריות נשית, על המטפל לקחת בחשבון את שלב המחזור בו נמצאת המטופלת, על מנת להזין את היין או לחמם את היאנג בהתאמה. המטרה היא לנרמל את המחזור החודשי של האישה, לשפר את איכות הביציות שלה, את זרימת הדם שלה ואת בניית רירית הרחם שלה. כל היסודות הללו מהווים ומקדמים את הבסיס להולדה טבעית.

 

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס היא מחלה דלקתית גינקולוגית תלויה באסטרוגן, העלולה להוביל לאי פוריות ולכאבי אגן. המחלה יכולה להיות קשורה גם לתסמונת המעי הרגיז ו/או לתסמונת שלפוחית ​​השתן הכואבת/דלקת שלפוחית ​​השתן.

הטיפולים המוצעים כיום מטרתם, על פי מנגנונים שונים, להקל על הכאב באמצעות טיפולים תרופתיים שונים ו/או ניתוחיים. עבור רבים מההליכים הללו, הפעולה נגד כאבים (נטילת משכי כאבים שמטרתה הפחתת כאב) אינה מספקת, או עם הישנות תפיסת הכאב, ולחלקן עשויות להיות תופעות לוואי.

על מנת לחקור את השפעות הדיקור על כאבים הקשורים לאנדומטריוזיס, שני מחברים שוודים מהמחלקה לפיזיולוגיה ופרמקולוגיה במכון קרולינסקה בשטוקהולם ערכו סקירת ספרות תוך שימוש במילות המפתח אקופונקטורה ואנדומטריוזיס (PubMed) , Web of Science ו- CINAHL), על מנת לזהות מחקרים קליניים, דוחות מקרה או מחקרים תצפיתיים שפורסמו בשפה האנגלית. נבחרו שלושה מחקרים עם סך של 99 נשים, בגילאי 13 עד 40, עם אנדומטריוזיס.

כל הניסויים דיווחו על ירידה בציון עוצמת הכאב. בהתבסס על מחקרים שפורסמו, דיקור יכול להיחשב כתוסף יקר ערך להקלה על כאבים הקשורים לאנדומטריוזיס מכיוון שאין לו תופעות לוואי.

במחקר טכניקות דיקור, החדרת המחט וגירוי המחט היו שונים.

עומק החדרת המחט בשלושת המחקרים היו שונים (תוך-עורית, תת עורית או תוך שרירית). הגירוי ידני בעיקרו, אך בעוצמה שונה המאופיינת בתחושת דה-צ'י (התחושה הרצויה שנוצרת על ידי מחט כאשר היא מוחדרת בנקודה הנכונה).

מוקסה (טכניקת גירוי חום) שהולבשו על המחטים.

הדבר הדומה בשלושת המחקרים היו הכנסת שבע עד שתיים עשרה מחטים לאדם לכל מפגש, כאשר הונחו במשך 15 עד 25 דקות. נקודות הדיקור ששימשו בשלושת המחקרים היו זהות. מספר המפגשים נע בין תשע לשש עשרה, עם מפגש אחד לשניים בשבוע.

בנוסף לדיקור סיני, תזונה מותאמת למחלה מאוד יכול להועיל ולקצר את הטיפול בדיקור.

 

IVF תהליך

הוא תהליך בשם IVF ברפואה הקובנציונלית  הפריה חוץ גופית או הפרית מבחנה. הביציות נשלפות מהשחלה על מנת להפרות אותם במעבדה במקום בחצרוצרה. מחזירים את הביציות המופרות לרחם כ3ימים לאחר ההפריה על מנת שישתרשו ברירית הרחם.  מתי עושים הפריה?

פונים להפריה חוץ גופית לרוב כאשר קיימים קשיים בהפירה של הזרע אך אפשר גם עקב מחלות מין שלא רוצים שיעוברו לתינוק, שימור הביציות עבור נשים בגיל מתקדם אשר רוצות לשמור על הפוריות שלהן, חסימה בחצרוצרות , ועוד….

מטרת ההפריה החוץ גופית היא לייצר כ15 זקיקים בשתי השחלות. בזמן זה מפסיקים בצורה מלאכותית את הביוץ הטבעי ובכך יוזרק חומר מעודד ביוץ בזמן הרצוי. תחילת הווסת האישה המטופלת תיטול 2 תרופות(גונדוטרופין). אחת מעודד ביוץ ואחד מעודד את הבשת הביציות.

בשלב הבא עוקבים לאחר רירית הרחם ורמות ההורמונים בדם שהם אחראים להבשלת הביציות. כאשר הכל מוכן לפי התנאים המקדם את השרשת הביציות, נותנים עוד הורמון דמוי הריון שהוא יגרום תוך 36 שעות לפקיעת הביצית מתוך

הזקיק. אך לא נותנים לביצים לפקוע אלא כשעתיים לפני פקיעת הביצית החוצה תתבצע שאיבת הזקיקים. משם הביציות יילקחו אל המעבדה ומפרים אותם עם הזרעונים.

לפעמים, איכות הזרע לא מאפשר את כניסתו לביצית אז מבצעים את ההפריה דרך אמצעים טכנולוגים שיאפשרו את ההחדרה לביצית. (ICSI) השתלת העוברים נעשית לאחר יום ה3 לאחר שאיבת הביציות וביצועת ההפריה.  תהליך IVF ברפואה סינית  הרפואה הסינית מאפשרת כפתרון משלים להצלחת התהליך הפריה החוץ גופית.

הטיפול ברפואה סינית נעשה על ידי דיקור, צמחים ותזונה. ההתערבות ברפואה סינית:  הטיפול עוזר בכל שלב של התהליך להגביר את הסיכויים להצלחתו ובכך עובד על:  המטפל בדיקור סיני יעדיף להתערב כשלושה חודשים לפני תהליך ההפריה מכוון שזוהי תקופה

המאפשר לרמות ההורמונים להשתנות.  מלבד זאת, תהיה התערבות בכל חמשת השלבים: לפני הווסת ותילת הטיפול הורמונלי, תחילת הווסת עד שאיבת הביציות, שאיבת הביציות, החזרת העוברים, לאחר החזרת העוברים עד

התשובה. הטיפול עוזר ל: זרימת הדם אל הרחם, הגדלת עובי הרחם, השפעה על רמת ההורמונים לפי השלבים, הגברת הסיכויים להשרשת העובר, הגברת

הביוץ…  הטיפול בדיקור יינתן גם בתוך טיפול העוזר לתופעת לוואי לאחר מתן התרופות לעידוד הביוץ. השחלות של המטופלת יכולות להגיב בגירוי יתר שיתבטא בכאבי בטן, כאבי ראש, בעיות עיכול ועוד…תופעה זו ידועה להפרעת תהליך ההשתרשות עצמו.טיפולים בדיקור סיני בתחום הפריון נתמכים על ידי מחקרים שונים: "מחקר גרמני סיני משולב בחן את אפקטיביות

הדיקור בפציינטיות שעברו טיפולי הפריה מסוגIVF או ICSI. מחקר חולק לקבוצת הטיפול( 116 נשים) שקיבלה דיקור 1. 30 דקות לאחר החזרת העוברים 2. שלושה ימים לאחר החזרת העוברים. לעומת זאת קבוצת הבקרה (109 נשים) קיבלו טיפול פלצבו בדיקור באותם הימים.

אחוזי ההריון בקבוצת המחקר עמדו על 33.6% לעומת 15.6% בקבוצת" (https://www.sinimed.co.il/wp-content/uploads/2013/07/dieterleicsi.pdf)

סינדרום השחלות הפוליסטיות

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS) היא הפרעה הורמונאלית שכיחה בקרב נשים בגיל הפוריות. המחלה מאופיינת לעיתים קרובות בציסטות קטנות רבות בשחלות, הנקראות שחלות פוליציסטיות. PCOS קשור לעיתים קרובות להפרעות במחזור או לאמנוריאה. כ- 50% מהנשים שנפגעו סובלות מעודף משקל.

​הגורמים לתסמונת PCO אינם ברורים לחלוטין, אך נראה כי מהלכה תלוי בשינוי ההורמונים. בחולים עם PCOS, בלוטת יותרת המוח כנראה מפרישה יותר הורמון לוטניזציה (LH) מאשר הורמון מגרה זקיק (FSH). חוסר איזון זה מגרה את היווצרות הורמוני המין הגבריים (אנדרוגנים) בשחלה. חלקם מומרים אז לאסטרוגן ברקמת השומן.

כתוצאה מכך, נשים עם PCOS רמות אסטרוגן גבוהות באופן עקבי. ריכוז אסטרוגן זה אחראי לירידה ב- FSH ו- LH המופץ על ידי הגוף אצל נשים מושפעות. התוצאה היא מעגל סגור המגביר את עצמו.

בנוסף לכך, הירידה בריכוז FSH משבשת את תפקוד השחלות ולעתים קרובות גורמת להפרעות בהתבגרות הזקיקים ולהופעת ציסטות קטנות רבות בשחלות (שחלות פוליציסטיות). זה הופך את הביוץ לנדיר או אפילו לא מתרחש.

ריכוז האנדרוגן המוגבר (היפר אנדרוגנמיה) והעלאת רמות האסטרוגן גורמים לתסמינים שונים של PCOS: הפרעות מחזור או אמנוריאה, אקנה ואי פוריות.. עמידות לאינסולין נמצאת לעיתים קרובות בחולים שנפגעו מתסמונת זו.

על פי תיאוריית TCM, תסמונת PCO נגרמת על ידי חוסר איזון בין יין ליאנג. במהלך המחזור, היין והיאנג ממשיכים להשתנות. בשלב שלאחר הווסת, כוח היין מתפתח במקביל לקרום הרחם. בשלב הקדם וסתי (לאחר הביוץ), היאנג עולה ברציפות עד למחזור החודשי, טמפרטורת הגוף גבוהה אז מזו של השלב שלאחר הווסת. התיאוריה של יין ויאנג מייצגת את הדוקטרינה הבסיסית של הרפואה הסינית. ב- TCM נתפסת כאיזון הרמוני בין השניים. חוסר איזון (חסר יין ו / או יאנג, עודף יין ו / או יאנג) מוביל לעיתים קרובות להפרעות במחזור החודשי או אפילו לאי פוריות. דיקור סיני ותרופות צמחיות מסייעות לנשים עם PCOS להחזיר את האיזון בין היין והיאנג שלהן. זה עוזר לחולים לשפר או לרפא את התסמונת שלהם ולהגשים את משאלתם להביא ילד לעולם.

לנשים הסובלות מתסמונת זו יש גורמי סיכון גבוהים למחלות עתידיות אפשריות כמו סוכרת, בלוטת התריס של השימוטו ומחלות לב וכלי דם ואף עשויה להגביר את הסיכון לפתח סרטן הרחם, השד והשחלות במקצת לאורך זמן. הטיפול שימוש ברפואה סינית יעיל, לא רק במימוש הרצון להביא ילד לעולם, אלא גם במניעת הסיכון למחלות.

.

הפסקת הווסת – גיל המעבר- מנופאוזה בראייה סינית.

הפסקת הווסת מלווה בתופעות מרובים לפני ואחרי שזה קורה. ברפואה סינית, זהו אובדן של חומר הנקרא "יין" בתוך הגוף. ברפואה המערבית, השחלות מפסיקות להגיב להורמונים של בלוטת המוח.

יש נשים שגיל המעבר עובר להם בקלות. אבל, נשים רבות חווות תסמינים רבים ומגוונים.התסמינים יכולים לכלול יובש בנרתיק, יובש בפה, ירידה בריכוז, עייפות  , גלי חום, ירידה בחיוניות, הזעות לילה, הפרעות שינה, דיכאון, חוסר שקט, דלקות שתן מרובות, עצבנות, עליה במשקל,  …ועוד

ברפואה סינית אנו מציעים לעבוד על נקודות שיאזנו את ההורמונים דרך איזון חומרי  הגוף השונים (יין, יאנג, צי..) . כאשר יין נקשר לקור, ליחה, רטוב…ויאנג לחום, יום, יבש…מלבד דיקור סיני נוכל לטפל בתזונה ובצמחי מרפא שתאם  דרך אבחון שנערך על פי בדיקת לשון ודופק.

לקבלת פרטים נוספים אפרת דהאן מטפלת ברפואה טבעית משולבת (מומחית בפוריות ברפואה סינית (Dip Ac/Md)

050-4830-750